r. Imieniny:
A A A
Strefa pacjenta

E-pacjent
e-kontrahent
                      
nagly wypadek

 

REGIONALNE CENTRUM KRWIODAWSTWA i KRWIOLECZNICTWA

w Gdańsku


 

Oddział Terenowy w Wejherowie 

 

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej 
Kierownik: mgr Bogumiła Piernicka 

ul. Jagalskiego 10
84-200 Wejherowo

tel. +48 58 677 06 08

Rejestracja osobista w godz. 7.00 – 11.30 

Wymagania:      Wiek powyżej 18 r.ż. (dowód osobisty)
                        Dobry stan zdrowia  
                        Masa ciała min. 50kg (kobiety), min. 55kg (mężczyźni) 

 

INFORMACJE  DLA  DAWCY  KRWI  l  KANDYDATA NA  DAWCĘ  KRWI

Informacja o roli krwi, rodzaju pobieranych składników i ich znaczeniu dla chorego.

Krew jest żywą tkanką złożoną z krwinek czerwonych przenoszących tlen, krwinek białych broniących przed infekcją i płytek krwi odpowiedzialnych za krzepliwość. Elementy te zawieszone są w części płynnej krwi zwanej osoczem, zawierającej wodę, składniki mineralne i białka, w tym czynniki krzepnięcia. Objętość krwi dorosłego człowieka wynosi około 5 litrów, średnio 80 ml na 1 kg masy ciała, bezpiecznie można oddać ok. 12% tej objętości. Krew w organizmie ulega ciągłej wymianie, niezależnie od tego czy jesteś dawcą czy nie. Pamiętaj, że oddanie krwi nie powoduje większego jej wytwarzania.

Pobiera się 450 ml krwi, sprzętem jednorazowego użytku, zabieg trwa 5-8 minut. Możesz oddać krew jeden raz, a jeśli chcesz możesz oddawać ją regularnie, co 8 tygodni. Kobiety 4 razy w roku, mężczyźni 6 razy w roku. Oddana krew jest szybko uzupełniana przez organizm, już po kilku godzinach jej objętość wraca do normy, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości i może wykonywać swoje zwykłe obowiązki. 
Pobraną krew rozdziela się na następujące składniki stosowane w leczeniu pacjentów: koncentrat krwinek czerwonych, koncentrat krwinek płytkowych i osocze.
Dawca w każdej chwili może wycofać zgodę na oddanie krwi lub poinformować o jej niezdatności do przetoczenia już po oddaniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości krwiodawca ma możliwość uzyskania informacji od lekarza Centrum Krwiodawstwa.

Informacja o chorobach zakaźnych przenoszonych drogą krwi.

Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a wirusem HIV, wirusami zapalenia wątroby B i C, chorobami wenerycznymi. Jeżeli test wykryje zakażenie, krew nie zostanie przetoczona. Jednak pomiędzy momentem zakażenia a możliwością wykrycia go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być ona źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj więc krwi, jeżeli przez ryzykowne kontakty lub zachorowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo. 


Ryzyko stwarzają:

  •  Wcześniej lub aktualnie stosowane narkotyki;
  •  Kontakty seksualne z osobami stosującymi narkotyki w postaci zastrzyków;
  •  Kontakty seksualne z wieloma partnerami/partnerkami;
  •  Kontakty seksualne z partnerem/partnerką, których znasz od niedawna;
  •  Kontakty seksualne w celu zarobkowym;
  •  Kontakty seksualne z osobami, u których testy w kierunku wirusów: HIV, zapalenie wątroby B i C wypadły dodatnio.

Zdajemy sobie sprawę, że zadając te pytania wkraczamy w Twoją sferę prywatną. Niewielkie ryzyko przeniesienia zakażenia drogą krwi można dalej zmniejszyć jedynie wtedy, gdy będąc dawcą dokładnie przemyślisz opisane tu sytuacje i skrupulatnie odpowiesz na postawione pytania. W przypadku wyników wskazujących na infekcję zostaniesz o tym poinformowany/a przez lekarza. 

 

Centrum  Krwiodawstwa obowiązuje ochrona danych osobowych dawcy dotyczących tożsamości, stanu zdrowia i wyników badań zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133 póz 883 z 1997 r.

Data aktualizacji: 10.2009r.

© 2011 Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
wstecz do góry mapa strony
PR Pomorskie w Unii