Ponad 3 mln zł na nowy tomograf komputerowy w szpitalu w Wejherowie

2017-11-08 18:07:18
W Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie, będącym w spółce „Szpitale Pomorskie”, uruchomiony zostanie 64-rzędowy aparat TK do wirtualnej symulacji o parametrach umożliwiających badania 4D. W uroczystości, która odbędzie się w najbliższą środę, 8 listopada, o godz. 13, w Pracowni Tomografii Komputerowej szpitala, będą uczestniczyć marszałkowie Mieczysław Struk i Paweł Orłowski.

Aparat służy do wykonywania najbardziej zaawansowanych badań diagnostycznych metodą wielowarstwowej tomografii komputerowej. Zapewnia najwyższą wydajność i jakość obrazowania, podnosząc jednocześnie standard świadczonych usług medycznych w wejherowskiej placówce.

Tomograf SOMATOM Perspective firmy Siemens, wyposażony w 64 rzędy ceramicznych detektorów pozwalających zobrazować do 128 warstw, kosztował 3,057 mln zł i został w całości sfinansowany ze środków własnych „Szpitali Pomorskich”. Posiada urządzenia peryferyjne, takie jak: strzykawka automatyczna, stacje lekarskie czy konsola technika.

- Głównym atutem aparatu jest doskonała jakość obrazowania szczegółów anatomicznych. Dzięki temu będziemy mogli stawiać bardziej precyzyjne diagnozy - mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Zarządu „Szpitali Pomorskich”. - Oprócz doskonałej dokładności nowy tomograf jest też bardzo bezpieczny, dzięki zastosowaniu szeregu unikalnych rozwiązań badania są przeprowadzane przy użyciu możliwie najmniejszej dawki promieniowania bez strat dla jakości pozyskanego obrazu. System Shafire zawiera iteracyjny algorytm rekonstrukcji obrazu, automatycznie poprawiając jego jakość, rozdzielczość nisko-kontrastową, oraz pozwala na redukcję dawki promieniowania nawet do 60%. Wszystkie użyte algorytmy powodują skrócenie czasu badania – skan długości 50 cm zajmuje jedynie 5.21 sekundy – dodaje wiceprezes Zieleniewski.

Oprócz nowego tomografu komputerowego, w szpitalu w Wejherowie działa jeszcze jeden tomograf, zakupiony przez szpital w roku 2005.

TK